با سلام.

این روش رو هیچ کجا نمیتونید پیدا کنید و خودم هم جایی ندیدم و به قولی یه ایده ناب برای افرادی هست که هزینه های بالایی نمیخوان پرداخت کنن برای خنک کردن سیستمتصویر

مواد لازم برای شروع:

1-یک کولر. بهتره هیت پایپ دار باشه

2-چسپ سلی و یا خمیر و یا یک ماده برای تبادل حرارت. البته پایین یک هادی دما رو خدمتتون معرفی میکنم که از همه بهتره:

و اون نوعی خمیر ژله ای (اسمش نمیدونم چیه ) شبیه آدامس که روی چیپ مموری های کارت گرافیک میشه جهت چسبیدن مموری به سینک. که تو شکل پایین مشخص کردم منظورم چیه. و از این به بعد بهش میگیم خمیر ژله ای!

تصویر

3-مورد بعدی که لازمه یک پایه یا گیره یا چسب به عنوان نگه دارنده کولر هست که در ادامه با توجه به نیاز خودتون میتونید پیدا کنید.

و اما شروع کار:

جهت این عملیات یک شرط مهم لازمه. بورد شما بر روی کیس سوار نشده باشه. و یا کیس شما طوری باشه که پشت سی پی یو آزاد باشه. مثل کیس X9

تصاویر زیر رو ببینید:

تصویر]

تصویر

حال با استفاده از اون گیره یا چسب که بالا گفتم (پایه و نگه دارنده ) باید بتونید کولرتون رو روی اون قسمت فیکس کنید.

طبق شکل پایین من از چسب دو طرفه قوی استفاده کردم. که توصیه میشه چسب نباشه. بلکه یه چیزی مثل گیره باشه یا از این بست ها که تو کیس و پاور میذارن، برای نگه داشتن کولر استفاده کنید.

تصویر

حال نوبت میرسه خمیر و یا خمیر ژله ای و یا هر چی دارید رو بزنید پشت آهن نگه دارنده سی پی یو واقع بر روی پشت مین بورد. مثل شکل بالا که مال من سفید رنگ هست. خمیر چون پاک کردنش سخته و پشت بورد رو کثیف میکنه توصیه نمیشه. بهتره خمیرژله ای رو از روی کارت گرافیک های سوخته بردارید.

بعد کولر مورد نظرتون بچسبونین به اون آهن. من از کولر اورجینال اینتل استفاده کردم (چون چیز دیگه ای دم دستم نبودتصویر) ولی اگه از کولر های هیت پایپ دار استفاده کنید تاثیرش دو چندان میشه.

مواظب باشید تا قسمت های فی کولر به مدار های الکتریکی بورد برخورد نکنه تا اتصال کوتاه به وجود نیاد. بهتره در حالت خاموش نصب کنید. و بدنتون رو تخلیه شارژ الکتریکی کنید.

بعد از نصب این شکلی شد:

تصویر

تصویر

تصویر

و بعد یک فن روش قرار میدیدم:

تصویر

تصویر

و تمام! شما موفق شدید!

این کار تاثیر بسزایی در خنک کردن سیستم و سی پی یو خواهد گذاشت. چون خود کولر اصلی فقط سطح سی پی یو رو خنک میکنه. غافل از مدار های تغذیه بورد.

مدار های تغذیه بورد به تنهایی تا 30 درجه دمای بورد رو افزایش میدن ولی از روی خود بورد امکان دسترسی بهشون وجود نداره.

با این روش علاوه بر حرارت گیری از پشت سی پی یو . دمای مین بورد بخصوص مدار های تغذیه از پشت بورد گرفته میشه و چیزی حدود 10 درجه کاهش دما در سی پی یو و بورد خواهید داشت که برای یک اوورکلاکر زبر دست چیز بسیار با ارزشی خواهد بود.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آقای بلاگ شکرگذاری VQ: Vector Quantization خرید اینترنتی اشپزی تولید محتوا فنی معلم دانش اطلاعات مهندسی مکانیک همه چی موجوده